Allen Bradley 20F11NC104JA0NNNNN PowerFlex Drive | Replacement & Repair
Back to search
Condition: Unused surplus / Refurbished / Used
Part Number: 20F11NC104JA0NNNNN
Price
On Request
Availability and condition determine final quote.
ShippingFree UPS ground included | Next-Day Air and Worldwide Shipping available at checkout
DescriptionAC Drive Permanent Magnet Adjustable Frequency - Sensorless Vector V/Hz 400V AC
Returns90-day free returns on all purchases.View return policy
Exchange
We will purchase your old or damaged parts.
Inventory Level 1 RFQ
Availability
Available Level 1
Repairs
20F11NC104JA0NNNNN Mail-In Repair Service | Get Estimate
How the Process Works:
  1. Submit Your RFQ: Complete the request-for-quote (RFQ) form with your exact requirements.
  2. Receive a Quote: We respond ASAP - within 1 hour during business hours.
What We Offer
  • Our network has millions of parts ready to be delivered now.
  • Complete Transparency: Clear information on item availability.
  • Well-vetted components from trusted suppliers sourced from the USA.
  • Technical Support: Assistance, troubleshooting and hardware repairs.
  • Minimal Markup: The best sourcing service at a minimal cost.
  • Quick Delivery: Fast access to the parts you need to get your machines back up and running.
Tell us your preferred condition (unused surplus, refurbished, or used) in the quote form.
Part Number20F11NC104JA0NNNNN
ManufacturerAllen Bradley
Allen Bradley Information
Category: Powerflex
Technical Description
Allen Bradley PowerFlex 753 AC Drive 3-Phase, 480V, 104A, 75HP, Frame 6, No HIM, No Filter